Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Ve Velichovkách instalovalli nové sluneční hodiny z vyhnánovského pískovce

Redakce / 15.09.2020, Velichovky - Jaroměřsko
Na autobusovou "točnu" ve Velichovkách byly na začátku září instalovány nové sluneční hodiny. V dohledné době bude provedena rovněž i terénní úprava okolo těchto slunečních hodin (chodník atd.)
 

"Sluneční hodiny jsou vyhledávaným prvkem mnohých architektonických řešení exteriérů. Děje se tak zejména pro jejich přirozenou dekorativní, uklidňující a tím i relaxační schopnost.  Zobrazují „pravý sluneční čas,“ který je vlastně jediným přírodním ztvárněním časoměrné aktivity člověka, se kterým se můžete běžně setkat. Ostatní měřené časy, např. „středoevropský“ nebo „letní,“ jsou časy umělé, vytvořené a upravené lidmi tak, aby mohly sloužit praktickému používání pro všechny obyvatele v širokém časovém pásmu. Jinými slovy - jedná se o jakési sjednocení času na velké zeměpisné rozloze.

„Pravý sluneční čas“, je shodný s časem, který známe u nás jako „středoevropský“. Sluneční hodiny mohou vykazovat drobné, přirozené odchylky od času středoevropského, nebo v době „letního času“ celou jednu hodinu od času na vašich hodinkách. 

Sluneční hodiny mohou být realizovány v mnoha podobách vlastního řešení, tvarů, velikostech a za použití různých materiálů. Mohou být umístěny nejen na fasádách budov, kde je vídáme nejčastěji, ale i v nejrůznějších dalších provedeních: všude tam, kde je dostatek slunečního svitu, kam po většinu dne nevrhá okolní vzrostlá vegetace nebo zástavba stín. 

Není snahou tvůrců, aby se sluneční hodiny dočkaly masového rozšíření a vítaly nás na každém kroku. 

Na straně druhé, jejich současní tvůrci velmi rádi uvidí sluneční hodiny všude, kde mohou působit, jak je pro ně přirozené. Tedy dekorativně, tam, kde můžeme využít jejich přirozené schopnosti. Mohou nás uklidňovat a chránit proti všudypřítomnému stresu dnešní uspěchané doby a dotvářet vítanou součást všech exteriérových, relaxačních zařízení. 

Použitý kámen je pískovec z nedalekého lomu Vyhnánov (Kohoutov na Královédvorsku). Vyhnánovský pískovec je kámen nejvyšší kvality na českém trhu. Odtud pochází i pískovec pro sochu "Koruny sv. Anežky České," která byla předaná jako dar Vatikánu v loňském roce," informuje o dílu sám výrobce.

Jiří Lebedínský

starosta obce


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 394x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
inzerce
Volná pracovní místa


Referent VÚP (MěÚ Dvůr Král. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020