Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu

Redakce / 21.06.2022
Od 25. června do 20. srpna 2022 se bude konat 13. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert špičkového orchestru PKF – Prague Philharmonia se uskuteční v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18:00. Představí se na nich přední interpreti – sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, španělská sopranistka Beatriz Lafont, rakouský varhaník Wolfgang Kogert, houslový virtuos Milan Al-Ashhab, trumpetisté Vladimír Rejlek, Walter Hofbauer, soubor Musica Florea a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna.

Festival zahájí v sobotu PKF-Prague Philharmonia25. června 2022 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Janem Fišerem. Na úvod bude oživen odkaz Jiřího Antonína Bendy, českého skladatele působícího v Berlíně, od jehož narození letos uplyne 300 let. Z jeho pera je Sinfonia z opery Vesnický trh. Na tuto skladbu naváže hudebně i tematicky Symfonie č. 83 g moll „Slepice“ od Josepha Haydna. Večer završí Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ KV 551 Wolfganga Amadea Mozarta.

Rakouský tenorista Jörg SchneiderDruhý koncert se již bude konat stejně jako všechny následující v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. V sobotu 9. července vystoupí tenorista a sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider a rakouský varhaník Wolfgang Kogert, který vyučuje hru na varhany na univerzitě Mozarteum v Salcburku a je varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle. Varhanní skladby budou od Johanna Sebastiana Bacha, Leopolda a Wolfganga Amadea Mozarta. Vokální díla reprezentují árie Ombra mai fu z Händelovy opery Xerxes, Mit Würd und Hoheit angetan z Haydnova oratoria Stvoření nebo Dann werden die Gerechten leuchten z Mendelssohnova oratoria Eliáš. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna „Vier Sporck-Arien für Orgel“.

Třetí koncert 23. července nabídne dva vynikající české trumpetisty. Za varhanního doprovodu Jakuba Janšty zahraje profesor pražské AMU Vladimír Rejlek a trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer. Páteří programu jsou kompozice pro dvě trubky – Vejvanovského Sonata vespertina, Vivaldiho Concerto C dur, Manfrediniho Concerto D dur nebo Suita D dur, kterou napsal J. Clarke. Z varhanní tvorby uslyšíme Bachův chorál Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659, Einleitung, Thema und Variationen in A dur od Adolfa Hesse, Preghieru Oreste Ravanella i varhanní improvizaci.

Na čtvrtém koncertu 6. srpna zazpívá Španělská sopranistka Beatriz Lafontšpanělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Program převážně z francouzské a španělské barokní hudby uvede autory jako Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Francisco Hernández de Illana, Antonio de Literes, ale i další skladatele jako Antonio Vivaldi nebo Antonín Reichenauer. Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Agnus Dei od Stephana Sailera (1741–1814).

Festival zakončí 20. srpna houslový virtuos Milan Al-Ashhab, vítěz několika prestižních světových houslových soutěží, který zahraje jedny z nejobtížnějších houslových skladeb – Bachovu Ciacconu d moll, Schubertova Krále duchů (v úpravě pro sólové housle H. W. Ernsta) a Paganiniho Nel cor piu non mi sento. Varhany na tomto koncertu rozezní vítěz řady prestižních světových soutěží Pavel Kohout, který zahraje Bachovo Concerto G dur BWV 592, Fugu in d Josefa Segera, Preludium, fugu a variace h moll Césara Francka a Fantasii na motivy „Vyšehrad“ od B. Smetany, kterou vytvořil Josef Klička.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Přehled koncertů festivalu:


sobota 25. 6. 18:00 - kostel Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem
PKF – Prague Philharmonia
Jan Fišer – dirigent

J. A. Benda, J. Haydn, W. A. Mozart
    
sobota 9. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Jörg Schneider – tenor
Wolfgang Kogert – varhany

J. S. Bach, G. F. Händel, J. Haydn, F. Mendelssohn-Bartholdy a další
světová premiéra skladby Kurta Estermanna

sobota 23. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Vladimír Rejlek, Walter Hofbauer – trubky
Jakub Janšta – varhany
P. J. Vejvanovský, J. S. Bach, A. Vivaldi, F. Manfredini, J. Clarke a další

sobota 6. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Beatriz Lafont – soprán
Musica Florea
Marek Štryncl – dirigent
J. B. Lully, J. Ph. Rameau, F. Hernández de Illana, A. de Literes, A. Vivaldi a další
novodobá premiéra skladby z kukského archivu

sobota 20. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Milan Al-Ashhab – housle
Pavel Kohout – varhany
J. S. Bach, J. Seger, F. Schubert, C. Franck, N. Paganini, J. Klička

Související články
Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Plzeňská filharmonie zahájila 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks 2021 - videoreportáž
Tenorista Petr Nekoranec zazpívá 10. července 2021 na festivalu Hudební léto Kuks
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
PKF – Prague Philharmonia zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2022
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 151x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa

Učitel matematiky (2. stupeň ZŠ)

Učitel na 2. stupni ZŠ (Dvůr Kr. n. L.)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí
17.06.2022 09:00 - 14.08.2022 16:00
Marie Klust: Živá minulost
24.06.2022 09:00 - 31.08.2022 16:00
Turismus na Královédvorsku
24.06.2022 18:00 - 31.08.2022
Mirek Kemel - vernisáž výstavy vtipů
25.06.2022 20:00 - 26.06.2022 02:00
Sumer Party