Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Historie > osobnosti

Zemřel sportovec, trenér a funkcionář Oldřich Voňka, velká atletická osobnost kraje

Redakce / 5.07.2021
V neděli 4. července jsme se dozvěděli zprávu, která zarmoutila nejen královédvorské sportovce a sportovní fanoušky. Do atletického nebe odešel sportovec, trenér a funkcionář Ing. Oldřich Voňka, velká sportovní osobnost nejen Dvora Králové.

FOTOGALERIE - Zemřel sportovec, trenér a funkcionář Ing. Oldřich Voňka, velká atletická osobnost Dvora Králové

Oldřich Voňka se narodil 9. dubna 1940 v Jaroměři. Jako závodník se atletice věnoval v letech 1964–1970 a od roku 1971 pracoval v atletickém oddíle jako trenér. V průběhu sportovní činnosti získal kvalifikaci pro rozhodčí a od roku 1982 byl ústředním rozhodčím atletiky. V roce 1987 se stal předsedou atletického oddílu pod TJ Dvůr Králové nad Labem. Byl také aktivním funkcionářem Krajského atletického svazu. Pravidelně působil na závodech v našem kraji i mimo něj. V letech 2001-2007 řídil krajské soutěže žactva. 

Přes padesát let se věnoval velkou část svého volného času sportovní přípravě mládeže, organizačně zajišťoval atletické závody pro místní školy, členy atletického oddílu a tradiční Běh Safari. Byl vůdčí osobností, která se zde zasloužila o vybudování atletické dráhy s umělým povrchem. 

Stál u obnovení letního atletického mítinku včetně memoriálu J. Štěpána v hodu diskem. Za dobu svého působení v atletice se stal výraznou osobností ve Východočeském atletickém svazu a následně Královéhradeckém krajském atletickém svazu. 

Za jeho dlouhodobou činnost mu byla v roce 2012 udělena Cena města Dvůr Králové nad Labem. 

Atletický oddíl pod jeho vedením byl významným pořadatelem atletických soutěží mládeže jak na krajské úrovni, tak pro místní školy.

Do pořádání těchto závodů se aktivně zapojoval na mnoha postech. Mnohdy v jedné osobě dokázal obsáhnout činnosti vedoucího družstev, trenéra, rozhodčího, hlasatele a pokladníka. V zápalu práce pak nebyla nouze o pozoruhodné až kuriózní situace. Právě pro tyto situace zůstane Oldřich Voňka ve vzpomínkách mnoha lidí. 

Za více jak 50 let činnosti zanechal, v atletice nesmazatelnou stopu. Jeho osoba bude navždy spjata s atletikou ve Dvoře Králové i celém Královéhradeckém kraji.
Čest jeho památce!

Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 12. července 2021 ve Sboru církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem.

Za výbor Královéhradeckého krajského atletického svazu

Ondřej Veverka

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3957x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí