Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Ota Černý

Vyjádření Ing. arch. Oty Černého k novému městskému mobiliáři

Redakce / 13.08.2020, Dvůr Králové nad Labem
Už je to týden, co se v Revoluční ulici ve Dvoře Králové objevilo nové sezení s květináči. Od té doby jsem neustále zasypáván množstvím emailů a telefonátů, jak je možné, že jsme něco takového schválili a jak je možné, že to mohlo projít Stavebně architektonickou komisí.
 

Dá se říci, že dost lidí spoléhalo na to, že moje působení na postu předsedy této komise zaručí jistou úroveň realizovaných projektů města. Z tohoto důvodu považuji za svoji povinnost, abych se k novému mobiliáři na pěší zóně osobně vyjádřil.

V první řadě musím říci, že toto rozhodnutí z mého pohledu opravdu šťastné nebylo. Už když nám byl tento projekt představen, navrhoval jsem, aby se mobiliář řešil koncepčně, a to jak pro širší centrum města, tak blízké okolí centra, tak i zároveň pro periférii. Rozhodně bychom se neměli pouštět do takových výstřelků, kdy z polského katalogu objednáme tři květináče a lavičky. Navrhoval jsem během diskuze již v únoru 2020, abychom to projednali ve Stavebně architektonické komisi. Bohužel jsem nebyl vyslyšen a nikdo kompetentní nedostal možnost se k tomu jakýmkoliv způsobem vyjádřit, takže byly vybrány tyto katalogové lavičky a květináče, které nyní budí řadu převážně negativních emocí.

Pokládám za zcela nekoncepční, aby se takto řešila jedna ulice, když máme celkem velké historické centrum, kde by měl mít městský mobiliář jednotný design, který bude komunikovat s daným rázem centra města. To platí pro lavičky, odpadkové koše, vývěsní tabule. 

Řešení mobiliáře pro přiléhající čtvrti k centru města, kde je již bytová zástavba, by měl být také úkolem pro městského architekta, kterého se snažíme prosadit, aby někdo fundovaný rozhodl, co se kam hodí či nehodí. K tomu by měl být zpracován generel povrchů chodníků a veřejných komunikací a samozřejmě i generel zeleně. Mobiliář, povrchy a zeleň jsou tři body, které se musí řešit ruku v ruce, aby vše ladilo a dosáhlo se alespoň uspokojivých výsledků.

Ing. arch. Ota Černý 

radní města Dvora Králové nad Labem (Česká pirátská strana) a předseda Stavebně architektonické komise města


 

Související články
Proč by mělo mít město městského architekta? Aby se nevyhazovaly miliony oknem!
Proč by Dvůr Králové nad Labem měl mít svého městského architekta a co je jeho prací
Město vybralo do památkové zóny lavičky, budí u lidí emoce, bohužel negativní
Přepis neschváleného usnesení na téma zřízení městského architekta (ZM červen 2020)
"Věřím, že koncepci revitalizace Tyršova koupaliště se podaří prosadit," říká Ing. arch. Ota Černý, radní města Dvůr Králové n. L.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3047x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)