Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Forenzní značení kol pro trutnováky zdarma. Je vhodný i pro městský mobiliář. Zloději pozor!

Redakce / 25.06.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Není to tak dlouho, co jsme při slavnostním otevření rekonstruovaného náměstí TGM ve Dvoře Králové spekulovali, jak dlouho zde volně posazené nepřišroubované lavice vydrží. Nenapadlo nás, že dříve než lavice zmizí dřevěná surikata na kruháči. I když - kdo naposledy spočítal mobiliář na náměstí?
 

Netuším, zda má Dvůr Králové všechen svůj mobiliář pod kontrolou, ale existuje možnost, jak se jej snažit zabezpečit. Už je zde roky investováno do bezpečnostního kamerového systému. Ten nám však zloděje dřevěné surikaty nepomohl najít. Další preventivní bezpečnostní opatření se jmenuje forenzní značení a používá se také na kola - tedy především na kola. Doposud už jsem něco málo zaslechla o možnosti zabezpečení kol, ale dnes jsem zcela náhodou natrefila na akci městské policie v Trutnově před budovou UFFO, kde zástupci MP Trutnov prezentovali právě spuštěný projekt na označení jízdních kol a invalidních vozílů pomocí syntetické DNA. Je možný jej použít i na další kompenzační pomůcky a také již zmíněný městský mobiliář.

Tajné a přitom varovné označení 

Forenzní značení pomocí syntetické DNA patří k moderním metodám ochrany majetku, jehož smyslem je nejen odrazení pachatele, ale i následná identifikace odcizeného předmětu. Je jedinečné v tom, že na předmětu je vidět jen pod UV světlem a obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Co je však vůbec nejlepší, na identifikaci předmětu upozorňuje zloděje samolepka, a varuje jej tak - pokud jej ovšem zná.

Jak mi sdělil v Trutnově jeden přítomných policistů, tento preventivní projekt je financovaný městem, které na něj obdrželo dotaci do Ministerstva vnitra. Letos je tak možné zdarma označit 250 předmětů. Přes 50 kol bylo označeno od 10 do 14 hodin před budovou UFFO. 

Forenzní označení bylo však v případě akce MP Trutnov určeno jen občanům Trutnova. Ti museli vyplnit Přihlášku do evidence jizdních kol včetně informace, kde a za kolik bylo kolo pořízeno. Po jeho vyplnění obdržel majitel kola Průkaz registrace jízdního kola. Ten mu zaručuje v případě ztráty kola s forenzním označením možnost dohledání kola (rámu) právě na základě dodaných údajů. 

Na můj dotaz, zda je možné, aby si jej obstarali občané jiných měst a obcí třeba i za úplatu, neuměl bohužel odpovědět. Pár e-shopů s témito potřebami jsem našla, ale možnou další návaznost na registr kol jsem nedohledala. Zároveň mě pan policista odkazoval na zkušenosti jiných měst, kde již projekt proběhl nebo probíhá (Karviná Opava, Kralupy n. Vltavou) za podobných podmínek (jen pro občany obce či ORP). 

Budu se snažit v nejbližší době dohledat další informace a třeba i zkusit podobný projekt oživit ve Dvoře Králové. Pokud již někdo s tímto opatřením proti krádeži máte zkušenosti, děkuji vám předem za ně. Však víte, zloděj má vždy náskok.

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Hledají se svědci krádeže šesti endurových motocyklů z víkendových závodů v Petříkovicích
Pátrání po SVĚDKOVI, který by mohl napomoci k objasnění krádeže kola za 100 000 Kč
Krádež kola z chodby domu v Bílé Třemešné
Kola a kompenzační pomůcky budou hůře odcizitelné i ve Dvoře Králové
Forenzní značení kol a kompenzačních pomůcek (11. září 2019)
Forenzní značení kol a kompenzačních pomůcek začalo i ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 276x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020