Královédvorsko > Sport > cyklistika

Cyklistický závod Okolo republiky má své vítěze!

Anička Kubíková / 26.08.2020
Dlouhé dny nepřetržitého šlapání v nepředvídatelném počasí, 1400 kilometrů na kole bez podpory, čtyři kontrolní stanoviště… Stručně řečeno jeden velký test lidské vytrvalosti, vůle a fyzické kondice. To je závod Okolo republiky zahájený tento víkend v nedalekém Žacléři, kde možná právě teď projíždí další závodník cílovou rovinkou.

FOTOGALERIE - okolo republiky 2020

V sobotu 22. srpna 2020 odstartoval první ročník cyklistického maratonu, jehož start a cíl se nachází v Žacléři. Závodníci vyrazili do závodu v kategoriích muži, ženy a dvojice, mohli si vybrat délku své trasy – buď 1000 km se třemi, nebo 1400 km se čtyřmi kontrolními body – a sami si naplánovali cestu, při níž museli dodržet návštěvu kontrolních stanovišť. Ačkoliv byl časový limit pro obě trasy stejný - 7 dní neboli 168 hodin – ve všech kategoriích už známe vítěze a momentálně se jen čeká v cíli na zbylé závodníky.

Nápad upořádat náročný závod určený pro gravel a silniční kola, dostal na začátku letošního roku Aleš Vaníček. Původně se maraton jmenoval Okolo Čech, ale po telefonátu s organizátorem jiného závodu s podobným názvem, došlo k přejmenování. Sportovní nadšenci se tak mohli zúčastnit závodu Okolo republiky 1000 nebo Okolo republiky 1400. Za chvilku byl hotový web i facebookový profil, nápad se začal realizovat a přicházely první přihlášky.

Ze Žacléře nakonec v sobotu vyjížděly čtyři desítky cyklistů. Trasa celého maratonu nebyla pevně daná, každý závodník si svou cestu s přespáním a přestávkami na jídlo plánoval sám, přičemž musel dodržovat stanovená pravidla a povinné kontrolní body. Pro kratší 1000 kilometrový závod se jednalo o tři zastávky (Lobendava, Krásná, Vyšší Brod), na delší trase o jednu více (Bukovec).

Zatímco krátká trasa už má obsazené všechny tři stupně vítězů, včera 25. srpna 2020 dojel do cíle vítěz 1400 kilometrové trasy Tomáš Navrátil. Do cíle dorazil v 18:10, ujel 1450 km a na trati strávil 79 hodin a 55 minut. Na druhém místě se s nevelkým časovým odstupem umístil Pavel Filípek, který ujel 1435 km. Třetí příčku obsadil Milan Silný.

Zlatou medaili za 1000 kilometrovou trasu získal Karel Vlk, který zdolal 1150 km. Cílovou rovinkou projel již v pondělí odpoledne a jeho průměrná rychlost byla spočítána na obdivuhodných 27,3 km/h. Klobouk dolů! Druhým místem na krátké trati se může pyšnit Pavel Kašpar a bronzovou medaili získal Dominik Dvořák.

A nesmíme zapomenout ani na kategorii dvojic, kde se na prvním místě umístili Zdeněk Zeman a Iva Frühaufová

Ve středu 26. srpna v ranních hodinách cílem prosvištěli i další účastníci závodu. Ve čtvrt na deset dorazila první sólo žena Liby Rodová a z 1400 kilometrové trati se vrátila dvojice Jan Beneš a Jan Jirka.

Všem výhercům gratulujeme a přejeme hodně štěstí a síly do dalších závodů, ať už cyklistických nebo životních.

Zdroj: okolorepubliky.cz