Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Majitelé si stále mohou ve Dvoře Králové nechat preventivně označit svá kola. I před zimou to má smysl

Redakce / 4.12.2019, Dvůr Králové nad Labem
Za více než dva měsíce označila Městská policie Dvůr Králové nad Labem (MPDK) forenzním značením téměř 80 předmětů: jízdních kol a kompenzačních pomůcek v celkové hodnotě přes 2 mil. Kč.
 

Jistě k tomuto číslu přispěl i záříjový den, kdy měli občané možnost se s touto novinkou seznámit. Jak informoval ředitel MPDK Jan Štípek, možnosti forenzního značení využili například majitelé 33 elektrokol i jedné kompenzační pomůcky. 

Forenzní značeníForenzní značení je realizováno prostřednictvím speciálních mikroteček s jedinečnou syntetickou DNA, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná. Takto označené předměty na sobě mají i samolepku s nápisem. Předností této metody je jednoduchá aplikace, odolnost vůči vnějším vlivům a dlouhá životnost. Forenzně označená jízdní kola a kompenzační pomůcky jsou zaregistrovány v databázi MPDK a v mezinárodním registru a informace o nich mohou v případě potřeby využívat strážníci i policisté. 

Označení kola

Forenzní značení probíhá na služebně MPDK každou středu, kam je však nutné se objednat na konkrétní datum a hodinu prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách města www.mudk.czKe značení kola je třeba se s ním dostavit do služebny a mít s sebou občanský průkaz a doklad o nabytí kola. Doklad o koupi lze nahradit čestným prohlášením. Kolo je nutné, aby bylo čisté.

K dokončení značení je nutné odevzdat i související vyplněné formuláře: Přihláška do evidence kol, Souhlas se zpracováním osobních údajů a Čestné prohlášení o nabytí kola. Tyto formuláře je možné vyplnit přímo na služebně MPDK. Všechny tyto formuláře jsou ke stažení zde.

Označení kompenzačních pomůcek

Značení kompenzačních pomůcek probíhá po individuální domluvě, zájemci o tuto službu mohou kontaktovat přímo Jana Štípka. 

Zkušenosti okolních měst

Tento projekt, jehož cílem je chránit majetek občanů, se více než o rok dříve - v červnu roku 2018 - spustil také v sousedním Trutnově, kde měli po roce identifikačním značením ve formě uměle vytvořeného DNA s čipovým číslem označeno téměř 200 předmětů. Nejvíce bylo jízdních kol, z nichž bylo 80 elektrokol, dále 6 ks kompenzační pomůcek, konkrétně invalidní vozíky (4 elektrovozíky a 1 mechanický) a jeden invalidní speciál. 


Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz, ZvicinaTv.cz
 

Související články
Forenzní značení kol a kompenzačních pomůcek začalo i ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 903x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)