Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

V Královéhradeckém kraji stále platí kalamitní stav vyhlášený energetiky

Redakce / 11.02.2020, Královédvorsko
Ačkoliv vítr dnes již mírně polevil, v Královéhradeckém kraji trvá kalamitní stav vyhlášený v pondělí 10. února energetiky. Právě v našem kraji bylo včera nejvíce odběrných míst bez elektřiny.
 

FOTOGALERIE - Vichřice Sabine v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj zasáhla bouře Sabine naplno v pondělí 10. února 2020 mezi 12. a 13. hodinou. Za krátký časový úsek přijali operátoři krajského operačního a informačního střediska na lince 112 stovky hovorů, vytěžovali nejen informace o událostech v Královéhradeckém kraji, ale při vytížení operačních středisek také přijímali hovory z ostatních krajů.

Zásahy energetiků

K pondělní 16. hod. evidoval dispečink ČEZ celkem na území ČR 299 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo během pondělního dne na zásobovacím území ČEZ Distribuce 207 tisíc odběratelů. Na obnovení dodávky elekřiny se pracovalo v Královéhradeckém kraji u cca 46 tisíců odběratelů, řešeno bylo 51 poruch na vedení vysokého napětí. Nejvíce poruch se řešilo v terénu ve Středočeském kraji –  66 poruch na vysokém napětí, kdy bez elektřiny bylo 39 tisíc domácností. Příčinou poruch byly pády stromů a větví do vedení, došlo k přetrhání vodičů, na řadě míst došlo k poškození či destrukci podpěrných bodů, ulomení izolátorů.

Podrobnější informace týkající se obcí bez elektřiny naleznete na www.cezdistribuce.cz, poruchy je možné hlásit na 800 850 860, popřípadě lze využít portál www.bezstavy.cz k ověření míst, které jsou bez elektřiny.

Zásahy hasičů

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali v pondělí 10. 2. 2020 celkem 318 událostí. Nejvíce hasiči vyjížděli na Náchodsku (111 zásahů), následoválo jej Trutnovsko (77 zásahů). Z celkového počtu událostí poskytovaly jednotky požární ochrany nejvíce technickou pomoc při odstraňování nebezpečných stavů po silném větru. V drtivé většině se jednalo o popadané stromy na komunikace, dále také hasiči pomáhali se zajištěním uvolněných částí střech. Naštěstí se tyto události obešly bez zranění osob.

V terénu po celém kraji zasahovaly profesionální i dobrovolné jednotky. Mimo odklízení stromů z komunikací pomáhali hasiči také s odstraněním dalších nebezpečných stavů – spadlé stromy na části budov, stromy nebo spadané větve v kolejišti. Vítr také poškozoval střechy objektů.

Během noci se situace uklidnila a silný vítr hasiče již nezaměstnával. Další poryvy přišly až v ranních hodinách, od 5. hodiny ranní byly evidovány desítky událostí. Nárůst počtu událostí byl již velmi pozvolný. 

Zásahy dle regionů

ÚZEMNÍ ODBOR JIČÍN

V rámci technické pomoci odstraňovali hasiči na Jičínsku popadané stromy z komunikací například v Dětenicích, Kopidlně, Ohařicích, Sobotce, Ostroměři, Lázních Bělohrad, Libošovicích, Pecce, Nové Pace, Železnici, atd. Uvolněné střešní plechy nebo části střechy zajišťovaly jednotky V Jičíně, Hořicích, Konecchlumí, Miletíně, Vidochově, atd. Stromy do kolejiště na železnici pak spadly v okolí Nové Paky a obce Rašín.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

V rámci technické pomoci odstraňovali hasiči na Náchodsku popadané stromy z komunikací například v Novém Městě nad Metují, Heřmánkovicích, Kramolně, Jaroměři, České Skalici, Bohuslavicích, Zaloňově, Vlkově, Náchodě, Červeném Kostelci, Otovicích, Velkém Poříčí, Bezděkově nad Metují, Nahořanech, Říkově, Velké Jesenici, atd. Z elektrického vedení pomáhaly odstranit jednotky stromy v Červeném Kostelci, Horní Radechové, Adršpachu, Náchodě, Božanově. Uvolněné střešní plechy nebo části střechy zajišťovaly jednotky na základní škole T. G. Masaryka v Náchodě, na kostele v Josefově, dále na domech v Červeném Kostelci, České Skalici, Novém Městě nad Metují, Broumově, atd. V jednom případě vyjela dobrovolná jednotka z Nového Města nad Metují na pomoc do Polska, kde spadl v Kudowě – Zdroj strom na obytný dům.

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

V rámci technické pomoci odstraňovali hasiči na Trutnovsku popadané stromy z komunikací například v Hajnici, Vrchlabí, Černém Dole, Dvoře Králové nad Labem, Vilanticích, Janských Lázních, Trutnově, Rudníku, Dubenci, Pilníkově, Hostinném, atd. Uvolněné střešní plechy nebo části střechy zajišťovaly jednotky na několika místech ve Vrchlabí a Trutnově, dále také ve Dvoře Králové nad Labem, Horní Kalné, Černém Dole, Hostinném nebo Malých Svatoňovicích.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje, ČEZ


 

Související články
Dvorská zoo je zavřená, vlaky mají zpoždění
Silný vítr udeřil i v Podkrkonoší - podívejte se na galerii fotografií - postupně doplňujeme
Půlnoční požár kůlny měli hasiči pod kontrolou do 20 minut

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 4164x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020