Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Kola a kompenzační pomůcky budou hůře odcizitelné i ve Dvoře Králové

Redakce / 16.07.2019, Dvůr Králové nad Labem
Po prázdninách se spustí ve Dvoře Králové nad Labem v rámci prevence kriminality projekt, jehož cílem bude realizace forenzního značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek místních občanů, pro které bude tato služba zdarma. Díky této jedinečné identifikaci budou mít majitelé v případě krádeže větší naději, že se jim jejich majetek vrátí.
 
V první vlně si budou moci nechat jízdní kola zdarma označit občané Dvora Králové nad Labem. Pokud bude mít dvorská městská policie unikátní mikrotečky k dispozici i poté, možnost budou mít také obyvatelé správního obvodu. Kromě jízdních kol bude možné nechat si zdarma označit také kompenzační pomůcky, např. elektrický vozík. 

Forenzní identifikační značení FIZ - forenzní identifikační značení - je možnost, jak označit jízdní kola, kompenzační pomůcky včetně invalidních vozíků, ale i například i městský mobiliář pomocí syntetické DNA, pomůže danou věc identifikovat a nalézt. Forenzní identifikační značení je naneseno prostřednictvím speciálních mikroteček s jedinečnou syntetickou DNA, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná. Takto označená kola nebo další pomůcky či zařízení budou mít na sobě navíc samolepku s nápisem, která může znalého zloděje od krádeže odradit. Předností této metody je jednoduchá aplikace, velká odolnost vůči vnějším vlivům a dlouhá životnost.
Právě krádeže bicyklů patří obecně mezi jedny z nejčastějších případů majetkové kriminality. Ukradená kola lze dohledat obtížně, majitelé si často nepamatují nebo ani neznají jejich výrobní čísla, nemají k nim doklady o koupi a ani bicykl nedokážou správně popsat.
Forenzně označená jízdní kola budou zaregistrována v databázi MPDK, v mezinárodním registru REFIZ a informace o nich budou moci využívat strážníci i policisté,“ sdělil v tiskové zprávě města Jan Štípek, ředitel Městské policie Dvůr Králové n. L.(MPDK), která projekt realizuje. 

Zkušenosti v Trutnově


Tento projekt se v červnu roku 2018 spustil v sousedním Trutnově, kde již mají po roce dostupná data a zkušenosti. Za rok 2018 bylo v Trutnově identifikačním značením ve formě uměle vytvořeného DNA s čipovým číslem označeno téměř 200 předmětů. Nejvíce bylo jízdních kol, z nichž bylo 80 elektrokol, dále 6 ks kompenzační pomůcek, konkrétně invalidní vozíky (4 elektrovozíky a 1 mechanický) a jeden invalidní speciál. 
Mezi označené věci patřily i 3 koloběžky (1 elektro) a 2 elektrotříkolky. Mobiliář nebyl označen žádný. 
Všechny předměty byly nejdříve zaevidovány v místní evidenci a následně spárovány s centrální mezinárodní evidencí REFIZ. Tyto označené věci představoval majetek v celkové ceně přes 7 mil. korun.
Zároveň nám Mgr. Michaela Dědková, tisková mluvčí města Trutnov, sděllila, že během loňského roku nezaznamenali u žádného takto označeného předmětu v Trutnově ke ztrátě nebo odcizení. Strážníci, dle jejích slov, provádějí namátkové kontroly jízdních kol a při zjištění označení prostřednictvím FIZ mohou prověřit majitele. Městská policie zároveň dostává také zprávy o odcizených či ztracených předmětech z centrální evidence, které byly zaregistrovány v jiných městech, tak aby se při případné kontrole a nálezu takové věci mohla událost vyřešit a předmět vrátit majiteli.

Za realizaci projektu MPDK zaplatí přes 44 tisíc Kč, podstatnou část nákladů ale pokryje dotace od Ministerstva vnitra ve výši 34 tisíc Kč. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz, město Trutnov

 

Související články
Forenzní značení kol pro trutnováky zdarma. Je vhodný i pro městský mobiliář. Zloději pozor!
Forenzní značení kol a kompenzačních pomůcek (11. září 2019)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 633x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020